*FOSZFOR
A foszfor és a kalcium vegyülete a csontok és fogak fontos építőeleme. A foszfor a csontok, kötőszövetek védelmét szolgálja. Jelentősége van ezen kívül a fehérje, zsír és szénhidrát anyagcserében és az energia tárolásában.
A foszfor a második legnagyobb mennyiségű ásványi anyag a szervezetben: felnőtt emberben kb 700-800 gramm található belőle.
Ennek legnagyobb része a csontokban beépülve szerves foszforsó formájában található, kb. 20 %-nyi rész a kalciumhoz hasonlóan vesz részt a szervezet működésében.
Nagyon fontos szerepet tölt be a szervezet folyadéktereiben a kémhatás szabályozásában.
Szervezetünk a tartalékenergia jelentős részét foszforvegyületek formájában raktározza.
Csökkenti az izületi gyulladás fájdalmait, elengedhetetlen a B1- és a B6- vitaminok képződéséhez és a B3- vitamin hatásosságához.
Cukorbetegek fáradtságérzete esetén is hatásos.
Nagy mennyiségű kalcium vagy a gyomorsav lekötők gátolják a felszívódását, a D- vitamin ugyanakkor elősegíti a felszívódást.
Mivel sokféle sokféle táplálékban megtalálható, ezért általában nem alakul ki hiánybetegség, azonban a Crohn- betegségben és elhanyagolt cukorbetegségben szenvedők hasznát láthatják a foszfor kiegészítésének.
MIBEN VAN FOSZFOR?
Szinte minden élelmiszerben található foszfor természetes formában, vagy az élelmiszergyártás folyamán kerül bele adalékanyagként.
Túladagolás
A foszfor mérgező elem, túladagolásakor a standard mérgezési tünetek jelentkezhetnek.