*CINK
A cink kb 2-3 grammnyi mennyiségben van jelen az emberi szervezetben, amit elsősorban a haj, a szem, és a férfi nemi szervek tartalmaznak. Ezeken kívül a máj, a vesék, az izmok, és a bőr tartalmaz belőle még nagyobb mennyiséget.
A legfontosabb szerepe, hogy az inzulin alkotórészeként a vércukorszint-szabályozásban vesz részt. Az inzulinon kívül mintegy hetvenféle enzimben van jelen.
A cink felszívódása egyenes arányossággal függ az étrendben található mennyiségétől, illetve az étrend egyéb gátló anyagaitól, melyek hasonlóak, mint a vasnál leírtak (fitátok, rostok, oxalátok). Az állati eredetű cink jobban hasznosul, mint a növényi élelmiszereinkből bevitt.
A cinket legnagyobb mennyiségben a húsok, a máj, a hüvelyesek, a tojás, a bárányborda, marhahús, sertésbélszín, rák, osztriga, csirkecomb, csirkemell tartalmazzák. Növényi termékek esetében a tökmag, búzacsíra, liszt, rozs, zabpehely, szójaliszt, bab, dió fedezheti a cinkszükségletünket.
Hiányállapotok
Cink hiányában a gyerekeknél törpenövés, a herék elsorvadása jelentkezik, felnőtteknél elhúzódó sebgyógyulás, csökkent étvágy és ízérzés, letargia, hasmenés, bőrgyulladások jelentkeznek.
A hiány pótlására már léteznek cink-kelát készítmények, melyek felszívódást elősegítő kelát formájában kaphatóak.
Túladagolás
Szomjúság, torokszáraság, fémes íz, izom- és mellkasi fájdalom, hányinger, hányás, láz is felléphet.